Horus

Horus to imię boga nieba w mitologii starożytnego Egiptu, które oznacza przede wszystkim dwa bóstwa: Horusa Starszego (lub Horusa Wielkiego), ostatniego narodzonego z pierwszych pięciu oryginalnych bogów, oraz Horusa Młodszego, syna Ozyrysa i Izydy. Według historyka Jimmy’ego Dunna, „Horus jest najważniejszym z ptasich bóstw”, który przybiera tak wiele form i jest tak różnie przedstawiany w różnych inskrypcjach, że „prawie niemożliwe jest odróżnienie „prawdziwego”Horusa. Horus to określenie sporej liczby bóstw-sokołów. Imię „Horus” zwykle określa jednak starszego boga z pierwszej piątki lub syna Izydy i Ozyrysa, który pokonał swojego wuja Seta i przywrócił porządek w kraju.

Imię Horus jest łacińską wersją egipskiego Hor, co oznacza „Odległy”, nawiązując do jego roli boga nieba. Starszy Horus, brat Ozyrysa, Izydy, Seta i Neftydy, jest znany jako Horus Wielki w języku angielskim lub Harwer i Haroeris w języku egipskim. Syn Ozyrysa i Izydy jest znany jako Horus the Child (Hor pa khered), który został przekształcony w greckiego boga Harpokratesa po podbiciu Egiptu przez Aleksandra Wielkiego w 331 roku pne. „Harpokrates” oznacza również „dziecko Horusa”, ale bóstwo różniło się od egipskiego Horusa. Harpokrates był greckim bogiem ciszy i poufności, strażnikiem tajemnic, którego posąg regularnie przedstawia go jako uskrzydlone dziecko z palcem przy ustach.

Z drugiej strony Horus Młodszy był potężnym bogiem nieba związanym przede wszystkim ze słońcem, ale także z księżycem. Był obrońcą rodziny królewskiej Egiptu, mścicielem krzywd, obrońcą porządku, zjednoczeniem dwóch krain, a na podstawie swoich bitew z Setem, bogiem wojny regularnie przywoływanym przed bitwą przez egipskich władców i wychwalanym po jej zakończeniu. Z czasem połączył się z bogiem słońca Ra, tworząc nowe bóstwo, Ra-Harahkhte, boga słońca, który pływał po niebie w ciągu dnia i był przedstawiany jako człowiek z głową sokoła, noszący podwójną koronę górnego i dolnego Egipt z tarczą słoneczną na nim. Jego symbolami są Oko Horusa (jeden z najsłynniejszych symboli egipskich) i sokół.