Set

Set, znany również jako Seth i Sutekh, był egipskim bogiem wojny, chaosu i burz, bratem Ozyrysa, Izydy i Horusa Starszego, wujem Horusa Młodszego i bratem-mężem Neftydy. Jego drugą małżonką była bogini Tawaret, bóstwo z głową hipopotama, które patronowało płodności i porodom. Jest jednym z pierwszych pięciu bogów stworzonych przez połączenie Geba (ziemi) i Nut (nieba). Jego imię jest zwykle tłumaczone jako „podżegacz do zamętu” i „niszczyciel”. Kojarzono go z nieporządkiem, obcymi ziemiami i ludźmi oraz kolorem czerwonym.

Jest przedstawiany jak rudowłosy mężczyzna z głową nieznanej bestii, zwane zwykle „zwierzęciem Seta”, niektórzy uczeni twierdzą, że było ono wzorowane na rasie Saluki, podczas gdy inni utrzymują, że była ona czysto fantazyjnym stworzeniem, unikalnym dla Seta, którego innymi symbolami były gryf, hipopotam, krokodyl i żółw (chociaż był głównie kojarzony z wężem). Jego epitety to „Władca pustyni” i „Władca Południa”, ponieważ pierwotnie był bogiem Górnego Egiptu (południa) i jałowych ziem poza granicami Egiptu.

We wczesnym okresie dynastii Egiptu (ok. 3150 – ok. 2613 pne) był ważnym – i dobrotliwym – bogiem Górnego Egiptu, którego imię wzywano podczas zaklęć miłosnych i wypisywano na amuletach, które służyły jako amulety miłosne. Był także bóstwem, które uratowało boga słońca Ra przed wężem Apophisem, złym stworzeniem, które próbowało powstrzymać podróż boga słońca przez nocne niebo do świtu.

Mówiono, że każdej nocy Apophis hipnotyzował Ra i jego świtę, która z nim płynęła, z wyjątkiem boga Seta, który opierał się śmiertelnemu spojrzeniu węża i odpychał go pchnięciem wielkiej włóczni.

Robiąc to, Set zapewnił, że słońce wzejdzie następnego ranka. Set był również postrzegany jako dobroczyńca, który pomagał ludziom w życiu i zapewniał im byt po śmierci, ale do czasów Nowego Królestwa (1570-1069 pne) stał się najbardziej znany jako pierwszy morderca, który zabił swojego starszego brata Ozyrysa, a następnie próbował zamordować syna Ozyrysa, Horusa.

Poprzez Greków był związany z Tyfonem, bogiem-potworem, który rzucił wyzwanie potędze Zeusa i został zesłany do Tartaru. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego atrybuty i wizerunek Seta zmieniły się z boga-bohatera na wroga porządku i sprawiedliwości, ale zanim mit Ozyrysa stał się popularny w Nowym Królestwie, transformacja Seta była zakończona. Jednak nadal był wzywany przez zwykłych ludzi i faraonów o pomoc, a jego imię zainspirowało takich władców jak Seti I, Sethnakhte i Seti II.

Chociaż jego żoną była jego siostra Neftyda, był związany z obcymi boginiami, takimi jak bogini-wojownik Anat z Ugarit w Syrii i Astarte, Królowa Nieba z Fenicji. Uważa się, że reprezentował suche i jałowe ziemie pustynne i odległe terytoria poza Egiptem, w przeciwieństwie do Ozyrysa i Horusa, którzy symbolizowali urodzajność Doliny Nilu.